Nameserver Nedir? - Netidi Web Ajans - Web Sitesi, İnternet Sitesi, E-ticaret, Web Sayfası Kurmak Kolay

Nameserver Nedir?

Nameserver Nedir?,Alan Adı Yönlendirmesi Nasıl Yapılır?, DNS Nedir?,Nameserver Nedir?

Nameserver (NS), alan adınızın sorgulanmasında kullanılacak olan isim sunucularıdır. Hosting firması tarafından size verilen nameserver adreslerine alan adınızı aldığınız firmadan yönlendirme işleminizi yaptığınızda, alan adı Nameserver (NS) adresleri hangi sunucuyu gösteriyor ise siteniz o sunucu üzerinden çalışacaktır. Nameserver (NS) adresleri karşılarındaki IP adreslerine göre sorgulama yapar ve o ip adresi hangi sunucu ise o sunucuyu bulur.

 

Alan Adı Özel NS Nasıl Yapılır?

 

Örneğin; aynı alan adınız için birden fazla sunucuyu yazılım kurulumu yapabilirsiniz. Ancak sizin alan adınızın ns adresleri hangi sunucuyu gösteriyor ise siteniz o sunucudan çalışır.Diğer sunucudaki verilerin herhangi bir hükmü bulunmaz.

 

Eğer reseller hizmetinizde kendi alan adı sunucularınızı kullanmak istiyorsanız, nameserver adreslerinize vermeniz gereken ip adresleri aşağıdaki şekilde olmalıdır;

 

  • ns1.alanadi.com > 185.162.146.92
  • ns2.alanadi.com > 185.162.146.92

 

DNS Nedir?

 

Öncelikle DNS Nedir? DNS (Domain Name System) yani Türkçe karşılığı Alan Adı Sistemi, internet üzerindeki site IP adreslerini alan adları ile eşleştirmektedir. Eğer böyle bir sistem olmasaydı, internet üzerinde milyonlarca web sitesi olduğundan ve hepsi farklı bir IP adresi üzerinden yayın yaptığı için her sitenin IP adresini ezberimizde tutmamız gerekirdi. Ufak bir örnek verecek olursak, arama çubuğuna google.com yazarsanız da aynı sayfaya yönlenirsiniz, 172.217.17.46 IP adresini yazarsanız da aynı sayfaya yönlenirsiniz. Sonuç olarak bu sistem internet üzerinde gezinirken ya da araştırma yaparken işimizi epey kolaylaştırıyor. Şimdi, gerekli güncelleme işlemini sağlamak için neler yapmanız gerektiğine bakalım.

Bizden haberdar olmak için yan tarafa mail adresinizi yazabilirsiniz.

Üye Girişi

Veya
MÜŞTERİ HİZMETLERİ
Şifrenizi mi unuttunuz? Kayıt olmak ister misiniz? İletişim & Ulaşım